Для чого потрібне безпечне альпіністське спорядження при роботі на висоті?

Сьогодні ми поговоримо про безпеку альпіністського спорядження, яке використовується при виконанні висотних робіт у Києві. Як перевірити на міцність усе це різноманіття металевих та текстильних штучок, якими обвішується кожен промисловий альпініст для доступу до місця виконання робіт? Яким виробникам варто довіряти?

Тож що ж представляє собою альпіністське спорядження.

Спочатку давайте ознайомимося з "джентельменским набором" промислового альпініста, тобто обов'язковими складовими його робочого обладнання.

1. Мотузка або поліамідний шнур. У комплекті з карабінами та страховочним пристроєм - це один з найважливіших елементів безпеки при роботі, тому на неї варто звернути особливу увагу. Послуги альпіністів у Києві проводяться з використанням мотузок двох типів, статичних (стандарт EN1891) та динамічних (стандарт EN 892). На будь-який застосований шнур повинен бути протокол випробування на міцність. Підставою задуматися про безпеку є серйозні потертості (знос) або перебиті місця. Зношена мотузка втрачає еластичність і, як результат - знижується здатність поглинати енергію ривка. Такі екземпляри не підлягають ремонту (хоча науці відомі і такі випадки!). Від неї слід негайно позбутися, адже життя та здоров'я альпініста важливіше будь-яких зароблених грошей!

2. Обвязка (страховочні системи). У альпіністському спорядженні застосовують, як правило, повні обвязки, тобто, верх + низ, але іноді працюють лише в нижній. Обвязки виробляють із надійного нейлону, але частина їх елементів зношується раніше інших. Найбільш "слабкі" місця з точки зору зносостійкості - страховочне кільце, ніжні та поясний обхвати. Кожного разу перед початком роботи приділіть їм трохи уваги, стежте постійно, щоб мотузка не терла ремені страховочної системи, від цього може залежати ваше життя. Перевіряйте поясний ремінь, особливо уважно в місцях тертя з пряжкою. Якщо раптом хоча б у одному місці присутні сліди серйозного зносу - замініть систему, як би не хотілося зекономити трохи грошей, воно того не варте.

3. Карабіни. У більшості випадків, при проведенні робіт методом промислового альпінізму використовують муфтовані карабіни. Вони надійні лише в зачиненому стані: відкритий карабін утримує набагато менше навантаження. Крім того, при відкритому карабіні існує ризик вистрибування критично важливих елементів спорядження, що неприпустимо. У випадку, якщо після відкриття він одразу не закривається або не щільно закривається - очистіть його і змастіть. Якщо це не допомагає - відправте на пенсію. Підставою для прощання з "сталевим другом" також будуть глибокі подряпини, мікротріщини або сліди видалення шнуром на робочій частині.

4. Спусковий пристрій. Слідкуйте, щоб все працювало належним чином і не було забито розчином, абразивом або фарбою, після того як було проведено фарбування фасаду. У випадку, якщо на спусковому пристрої утворилася глибока виїмка від тертя або інші серйозні механічні пошкодження (великі подряпини, вм'ятини і т. д.), міняйте його. Таке спорядження небезпечно використовувати при виконанні висотних робіт.

5. Страхувальний пристрій. Усе сказане про спусковий пристрій в ще більшій мірі відноситься до пристрою страхування. Пам'ятайте, це останній оборонний бар'єр, що оберігає життя промислового альпініста.

6. Каска. Необхідний атрибут висотника в Києві. У спорядженні промислового альпініста застосовуються каски, що відповідають стандарту EN397. Каска може бути спортивною або виготовленою спеціально для висотних робіт, але повинна бути завжди. Висотник може забути або не встигнути схопити сніданок, але ніколи не повинен виходити на роботу без каски!

7. Стропи. Нейлонові відтяжки, петлі та самостраховки, виготовляються дуже надійними та міцними. Але випадкові порізи та найменші стертості призводять до зниження міцності, іноді критичного. Якщо страхувальні системи, стропи або мотузки занадто довго перебували під впливом ультрафіолету або були в контакті з лугами, розчинниками, кислотами або отруйними випарами, їх обов'язково потрібно замінити. Виробники рекомендують міняти стропи по мірі зносу або кожні п'ять років.

8. Кроль. Цей елемент спорядження для альпіністів суттєво полегшує життя в разі необхідності тривалих підйомів. Наприклад, якщо доступ до місця виконання робіт зверху ускладнений.

9. Протектора - це засоби захисту мотузки від порізів. Бувають металеві, текстильні або кольчужні. Металеві значно надійніше захищають мотузку від пошкоджень, а іноді й рятують життя.

10. Сидіння. Практично жоден промальп не виконує без нього робіт, що потребують тривалого зависання, оскільки в його відсутності ніжні обхвати стискають кровоносні судини, що супроводжується болючими відчуттями і може загрожувати виникненням захворювань. Зручніше саморобні, правильно підігнані під себе, сидіння.

11. Блок. Бувають різні за розміром, формою та функціональністю. Ми рекомендуємо сталеві на підшипниках. Вони мають набагато вищий ККД та зносостійкість.

12. Вуси самостраховки. Бувають стаціонарні або зв'язані з динамічного шнура. Пам'ятайте, жоден поважаючий себе висотник не буде працювати з вусами зі статичних поліамідних шнурів.

Не забудьте, що на всі застосовані спорядження для альпінізму повинні бути сертифікати відповідності, як вимагає закон, без цього приступати до виконання висотних робіт не можна.

Нижчеперелічений список, в більшій мірі індивідуально підбирається для кожного альпініста залежно від виду діяльності:

  • Репшнури для підв'язки інструменту;
  • Ніж або стропоріз;
  • Підсумок або невелика транспортна сумка;
  • Протрекшн, мінітрекшн або інші аналоги;
  • Додатковий жумар та ще один спусковий пристрій з автоблокантом;
  • Рації;
  • Вертлюг та такелажна пластина;
  • Пантин. Для особливо довгих підйомів.

І, на завершення, варто сказати кілька слів про виробників, що представлені на ринку спорядження для висотних робіт у Києві.

  • Однозначно, провідне місце займає Petzl (Франція) - практично повний спектр спорядження для висотних робіт і промислового альпінізму.
  • Поширений SingingRock (Чехія) - все необхідне для промислового альпінізму.
  • Далі розміщені Camp (Італія) - обв'язки, петлі, карабіни, спускові і страхувальні пристрої, каски, блоки, пристрої для підйому.
  • Kong (Італія) - все, що потрібно промисловому альпіністу та скелелазу/туризму.
  • FA (Україна) - обв'язки, петлі, карабіни, каски, блоки, пристрої для підйому. Варто відзначити, що виробництво розташоване на Тайвані.
  • KROK (Україна) - повний асортимент спорядження, що полегшує виконання висотних робіт. Можливо, не все, що випускається цією компанією, дотягує до європейських стандартів якості, але вони мають досить унікальні розробки, яких ви не знайдете де-небудь ще. Це єдиний учасник ринку висотних робіт, виробництво якого повністю розташоване в Україні, що дозволяє тримати дуже конкурентоспроможні ціни.
  • BEAL (Франція) - провідний світовий виробник статичних і динамічних мотузок для промислового альпінізму і спорту. Також випускає великий асортимент спортивних обвязок і аксесуарів.
  • BlackDiamond (США) - спорядження для висотних робіт і екстремального спорту.
  • ClimbingTechnology (Італія) - карабіни, каски, спортивні обвязки.

Також доцільно привести перелік українських виробників мотузок для висотних робіт, представлених у Києві. Наразі це Титан, Валтекс, Кані, Крокус і кілька менших та менш відомих.

Є ще немало менших або не представлених на українському ринку виробників спорядження для промислових альпіністів, але про них обов'язково згадаємо в наступних статтях.

Сподіваємось, ця стаття допоможе вам трохи краще зрозуміти специфіку вибору альпіністського спорядження для висотних робіт.

З найліпшими побажаннями,
експерт в галузі промислового альпінізму –
Олексій Янчик.